Czesc 1. Poczatek...
Poczatek... kiedy nastapil zwiazek mojej rodziny z Szembekami i Palacem w Siemianicach...
Poniewaz glownym, tytulowym miejscem jest Palac w Siemianicach... winna jestem krotkiego wprowadzenia, opisania tego miejsca... Sam Palac w Siemianicach zostal wzniesiony w 1835 roku przez Piotra Szembeka. W 1894 roku został całkowicie przebudowany w stylu neorenesansowym.
W pałacu znajdowały się cenne zbiory rodzinne z XVII-XIX w.: stare
meble, szafy gdańskie, obrazy szkoły francuskiej z XVII wieku, jak
również włoskiej i niderlandzkiej, akwarele Juliusza Kossaka, zbiory starej broni. W następstwie rozbiorów wieś znalazła się pod zaborem pruskim. Dwor w Siemianicach byl miejscem działalności Marii z Fredrów Szembekowej.
To ona miała znaczący udział w tworzeniu tutaj ośrodka kultury
polskiej. Zgromadziła większość pamiątek odziedziczonych po Fredrach.
Pamiątki te zaginęły niestety w czasie okupacji niemieckiej (zrodlo: https://pl.wikipedia.org/wiki/Siemianice_(wojew%C3%B3dztwo_wielkopolskie)
Poniewaz z palacem zwiazani byli ludzie, bez ktorych nie moglby on istniec, chcialabym przedstawic historie mojego Pradziadka, ktory byl czescia "palacowego cienia". Calosc informacji tutaj zawartych powstala na podstawie dostepnych dokumentow genealogicznych, pozycji literatury lokalnie tworzonej oraz opowiesci wnuczek Piotra Wisniewskiego - Anieli, Basi, Ireny...
Cudownie jest przeniesc sie do poczatkow XIX wieku..., cudownie jest "zobaczyc" tamto Zycie, tamtych Ludzi, tamten Czas...
Rozpoczynajac poszukiwania o moich przodkach, wiedza, ktora posiadalam byla czysto wybiorcza, byly to opowiesci rodzinne przekazywane kolejnym pokoleniom...
Dopiero szczegolowe, wnikliwe poszukiwania dokumentacji genealogicznej pozwolilo mi na odnalezienie brakujacych elementow. Pytania: kim byla Mama Piotra Wisniewskiego... kim byla jego zona... kim byl jego ojciec... Co robili, jak zyli, jakimi byli ludzmi... Jak ich doswiadczala historia XIX i XX wieku... - czasy zaboru pruskiego, I wojna swiatowa, odzyskanie niepodleglosci, trudne lata dwudziestolecia miedzywojennego, II wojna swiatowa..., jakie byly ich losy wpisane w kola historii obu stuleci..., jak ich uksztaltowalo zycie w cieniu Palacu, wzajemne relacje, jak wplynela na nich dzialalnosc stworzonego przez Marie z Fredrow Szembekowa osrodka kultury polskiej.
Pierwsza osoba, o ktorej posiadamy wiedze i od ktorej historia ta zaczac sie powinna jest Apolonia Jurczynska alias Wisniewska, zamiennie stosowane w przeroznych dokumentach urzedowych Apolonia/Paulina i tylko Wisniewska. Urodzila sie w 1855 roku. Byla zwiazana z Palacem Szembekow w Siemianicach i w 1882 roku stala sie Mama Piotra Wisniewskiego (jej rodzice to Jozef Jurczynski alias Wisniewski, natomiast matka byla Antonia z d. Szymanska). Apolonia pochodzila z Marianki Siemienskiej. Udalo mi sie odnalezc informacje w Akcie Zgonu jej ojca - Jozefa Wisniewskiego, iz mama Apolonii - Antonia Szymanska zmarla w 1876 roku, rok pozniej Jozef poslubil druga zone Antonie Fratczyk. Sam zmarl w 1880 roku, ponizej link do jego Aktu Zgonu:
https://szukajwarchiwach.pl/11/715/0/4/21/str/1/5/15/WgfYXDh1u-j4nLVexL7S8A/#tabSkany
Apolonia Wisniewska miala mlodszego brata Franciszka Jurczyk alias Wisniewskiego, ktory w 1889 roku w wieku 27 lat poslubil Katarzyne Zurek (l. 20), pochodzaca z Siemianic, ponizej link do ich Aktu Malzenstwa, natomiast zmarl w wieku 82 lat w 1944 roku.
https://szukajwarchiwach.pl/11/715/0/4/21/str/1/5/15/WgfYXDh1u-j4nLVexL7S8A/#tabSkany
Nasz Piotr Wisniewski - glowny bohater niniejszej pozycji - urodzil sie 29 czerwca 1882 roku... - link do Aktu Urodzenia ponizej:
https://szukajwarchiwach.pl/11/715/0/2/25/str/1/7/15/qkJkJki_cwVW-OMUjZCfmA/#tabSkany
Ciag dalszy nastapi...
Komentarze
Prześlij komentarz